Maailma astmapäev

11 detsember 2023

Millised on astma ohud?

Astma on igaühel erinev, mõnel inimesel on kergem astma, kus on vähem rünnakuid ja ägenemisi, ja mõnel on raskem astma. Meie ravi eesmärk on vältida haiguse raskeid ägenemisi, millega kaasneb haiglaravi ja eluohtliku seisundi tekkimine.

Millele tähelepanu pöörama, et diagnoosida astma õigeaegselt?

• Köhahood
  • Öösel, varahommikul
  • Füüsilise tegevuse käigus
  • Närvilisuse korral
  • Naermisel või rääkimisel
  • Hingamisraskus
  • Vilistav hingamine
  • Raskus rinnus
  • Korduvad pikaajalised külmetushaigused.

Millal võib kahtlustada astmat?

• Võib ilmneda igas vanuses
  • Tavaliselt avaldub enne 6. eluaastat.
  • 2/3-l juhtudest püsib lapsel kogu elu jooksul.

Mis võib põhjustada astmahoge? Kuidas käituda astmahoo korral?

Astmahoogu põhjustavad tegurid:

• Allergeenid sise- ja välisõhus (kodutolmulestad, õietolm, tubakasuits, liikumine ja stress).
  • Hingamisteede infektsioonid (viirusnakkus)
  • Toiduained, toidu lisaained
  • Ravimid (MSPVA-d, ß-blokaatorid, kontrastained, nitrofurantoiin, kokaiin, propüleenid)
  • Ägenemised tekivad kiiremini, kui astma ei ole kontrolli all!

Kuidas aidata astmahaiget?

Õnneks on võimalik astmat efektiivselt ravida ning enamikul patsientidest on võimalik saavutada hea astmakontroll.

Kontrolli all olevat astmat iseloomustavad järgmised aspektid:

• Puuduvad öised ja päevased astma sümptomid
  • Hooravimi vähene kasutamine või mittekasutamine
  • Produktiivne ja füüsiliselt aktiivne eluviis
  • Normaalne (normilähedane) kopsufunktsioon
  • Astmahoogude puudumine.

Levinumad vead ja väärarusaamad?

Kui bronhiaalastma jäetakse ravita, areneb haigus edasi, kujunevad välja rasked vormid, mille sümptomid (pidev õhupuudus) ja rindkereorganite pöördumatud muutused süvenevad.

Kas astmat saaks kuidagi ennetada?

Me ei saa mõjutada geneetilist eelsoodumust bronhiaalastma tekkeks. Kuid teatavaid meetmeid ägenemiste arvu vähendamiseks võib siiski kasutada, et muuta astma kergemini kulgevaks ja pikemaajaliselt sümptomivabaks.

Kahjuks peab astmaatiline inimene oma lemmikloomast loobuma, kui tema on selle vastu allergiline. Ohtlike tegurite hulka kuuluvad ka toiduained, keskkonna mõju, ohtliku töö tegemine ilma kaitsevahendeid kasutamata, suitsetamine.

Ema suitsetamine raseduse ajal on eriti ohtlik lootele ja soodustab lapse hilisemat astmahaigust.

Istuv eluviis, vähene värskes õhus viibimine, suurenenud kehakaal, kaasnevate haiguste ebapiisav ravi, kõik see viib bronhiaalastma tekkimiseni.

Astma ravi Narva haiglas

Tänapäeval on Narva Haiglas olemas kõik võimalused bronhiaalastma täielikuks diagnoosimiseks  ja raviks.

Samuti teostame oma patsientidele bioloogilist ravi.

Hea näide meie ravi tulemusest on alati meie patsientide sõnad selle kohta, kui palju nad end ravi ajal paremini tunnevad.  Patsiendid ei karda enam kodust väljuda, iseseisvalt liikuda, nad saavad elada aktiivset elustiili ilma piiranguteta: käia ujulas, teha sporti.