×
Otsing

Vastsündinud laps Naistekliinikus

Vastsündinud laps Naistekliinikus

Laste ilmaletoomine toimub kas sünnitussaalis või operatsioonitoas. Emale ja isale, kui isa on sünnitusel kaasas, teatatakse vastsündinu sündimise kellaaeg, sugu, sünnikaal ja -pikkus. Ema ja lapse seisundi kohta infot tohib anda vaid sünnitaja nõusolekul.

Sünnitussaalis antakse lapsele isikukoodi, lapse randmetele kinnitatakse ema perekonnanime, lapse soo, sünnikellaaja, -kaalu ja -pikkusega paelad. Vormistatakse vastsündinu arengulugu. 

Erakorralisel vajadusel vaatab lastearst vastsündinut kohe pärast sündi, tavaliseslt aga hiljem s.o 1.-2. elupäeval.

Kahe tunni pärast viiakse heas seisundis vastsündinu koos emaga sünnitusjärgsesse palatisse, kus ema saab ööpäevaringset nõustamist ja abi tita toitmisel ja hooldamisel.

Sünnitusjärgses osakonnas. Kui lapsel esineb kohanemishäireid, nosokomiaalse infektsiooni riski või kui on tarvis lapse lisajälgimist või -ravi, annab vajalikust uuringust ja ravist teada pediaater.

Kogu pediaatri poolt määratav vastsündinu ravi ja protseduurid tuleb beebi emaga kooskõlastada.

Sünnitusmajas vaktsineeritakse vastsündinuid tuberkuloosi (BCG vaktsiin) vastu. Vaktsineerimist teostame vaid ema kirjalikul nõusolekul ning võimalusel ema juuresolekul. Emale selgitatakse, millised on tavalised reaktsioonid, mis võib tekkida vaktsineerimise järgselt ja kõrvaltoimete tekkimise võimalust. Immuniseerimispassi tehakse esimene kanne ja antakse see vastsündinu emale.

Reesus-negatiivseid naisi vaktsineeritakse anti-D-globuliiniga pärast sünnitust selleks, et vältida reesus-konflikti võimalust järgmise raseduse korral.

 

Vastsündinud laps Naistekliinikus

Kõik Eestis sündinud vastsündinud osalevad järgnevates skriiningprogrammides:

  1. sõeltestimine pärilike haiguste suhtes. Haiguste varajane avastamine annab võimaluse diagnoosida haigusi enne sümptomite ilmnemist, hakata õigeaegselt ravima ja vältida lapse arenguriket, sh intellekti puuet edaspidi.
  2. kuulmisskriining. Kuulmishäirete varajane avastamine annab võimaluse abistada ja toetada peresid varakult.

Osakonnas viibimise ajal on vastsündinule vajalikud rõivad ja hooldusesemed haigla poolt.

 

Sünnitusmajast kojumineku päeval saab ema kaasa:

  • info lapse terviseseisundi kohta ning juhised, kuidas imikut hooldada ja rinnaga toita;
  • teabe sünnitunnistuse vormistamise ning sünnitoetuse maksmise korra kohta Narva linnas;
  • saatekirja ambulatoorsele vastuvõtule, kui edaspidi vajatakse lapse jälgimist neonatoloogi juhtimisel.

 

Väljakirjutamine haiglast toimub kell 12:00-15:00 iga päev, välja arvatud pühapäeval. Kuni kella 12:00 toimub lapse plaaniline läbivaatus, hooldus- ja imetamisnõustamine, vajalike eriarstide kontaktandmete jagamine. Lähedastele tutvustamiseks aitab last ilusasti riidesse sättida lasteõde.

Tähelepanu!

Lasteõe või ämmaemanda vastusi vastsündinutega seotud küsimustele ning lahendusi sünnitusjärgsetele probleemidele saate helistades nõustamistelefonile 35 71545 või 35 60613.

 

 

Saada meile oma teade

Tekkis probleem andmete edastamisega. Vead on esile tõstetud allpool.
Saada